Nikt nie jest w stanie siedzieć przy komputerze 24 godziny na dobę i śledzić zmiany kursu. Mając otwartą pozycję przez kilka godzin, dni lub tygodni, musisz zabezpieczyć się jakoś przed szybkimi zmianami kursu. Chodzi o to, ażeby w razie niepomyślnego rozwoju sytuacji podczas Twojej nieobecności, otwarta pozycja w porę się zamknęła przynosząc straty, które możemy zaakceptować oraz w przypadku, gdy kurs pójdzie po naszej myśli pozycja zrealizowała odpowiednie zyski (została automatycznie zamknięta).
Do pełnej kontroli kursu posłużą tzw. zamówienia (order), które zwalniają Cię z konieczności ciągłego obserwowania rynku. Możesz zamówić transakcję, gdy kurs osiągnie interesujący Cię poziom, a platforma wykona ją automatycznie. Do automatycznego zamykania już otwartej pozycji służą tak zwane limity, czyli zamówienia na transakcje przy danych kursach.
Generalnie są dwa rodzaje limitów dostępnych na platformach:
- Limit "stop-loss" służący do zamykania pozycji przy określonych stratach, jeśli kurs pójdzie nie po naszej myśli
- Limit profitu służący do zamykania pozycji przy określonych zyskach.
Te dwa limity to wręcz najważniejsze funkcje platformy, gdyż służą do kontrolowania pozycji, której nie jesteś w stanie kontrolować własnoręcznie 24 godziny na dobę.
Przykład:
Otwarłeś pozycję długą EUR/USD na 3 loty przy kursie 1.1740. Nie chcesz jednak siedzieć przy komputerze cały dzień, więc ustawiasz limit - stop loss na 1.1720 oraz limit zysku na 1.1800. Jeżeli cena spadnie odniesiesz stratę, lecz tylko do poziomu 1.1720, gdyż wtedy zadziała "stop-loss" i pozycja zostanie zamknięta. Jeżeli kurs pójdzie w górę, to zarobisz aż do limitu zysku przy 1.1800, kiedy to limit zamknie pozycje realizując zyski.
Poziomy kursu, przy których będziesz stawiać powyższe limity, zależeć będą od przyjętej strategii handlowania, jednak należy zawsze pamiętać o kilku zasadach ich umieszczania. Limit "stop loss" powinien być mniejszy niż limit zysków. Chodzi o to, by zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania profitów w dłuższym okresie czasu - jeśli limit stop jest 3 razy bliżej punktu, w którym otwarłeś pozycję, niż limit zysków, to jedną dobrą pozycję (taką na której zarobisz) możemy stracić w trzech dalszych, ażeby ciągle nie ponieść strat w ogólnym rozrachunku. Proporcje limitów zależą oczywiście od handlującego, jednak powyższą zasadę powinien wziąć pod uwagę każdy. Na błędnie otwartej pozycji, co będzie się zdarzać we wszystkich systemach i podejściach do rynku, powinieneś tracić proporcjonalnie mniej, niż zyskiwać na otwartej we właściwym kierunku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz