wtorek, 21 sierpnia 2012

Podstawowe funkcje wykresów cenowych

  


     Niezwykle trudne byłoby handlowanie na rynku Forex gdybyś miał do dyspozycji tylko platformę ze zmieniającymi się kursami. Trudno zapamiętywać lub zapisywać co chwilę kursy, by porównywać je ze sobą potem w celu podjęcia decyzji, jaką pozycję otworzyć. Z pomocą przychodzą nam wykresy cenowe, które automatycznie uwzględniają zmiany kursu systematycznie je rejestrując. Wykres stale przesuwa się z prawa na lewo tak, że aktualny kurs znajduje się najbardziej po prawej jego stronie. Niezależnie od typu wykresu , stanowi on wizualizację sytuacji rynkowej danej waluty. To właśnie wykresy cenowe są podstawą badań analizy technicznej i właśnie tutaj będziesz niebawem spędzać większą część wolnego czasu. Na każdej lepszej platformie brokerskiej jesteś w stanie znaleźć serwis poświęcony wykresom cenowym (odnośnik lub wbudowany), dzięki któremu będziesz mógł obserwować rozwój sytuacji rynkowej bez użycia kartki i ołówka (jak to było jeszcze nie tak dawno)

    Najpopularniejsze typy wykresów to wykresy liniowe, świecowe i słupkowe. Różnią się one między sobą grafiką i sposobem rejestracji zmian. Niemniej jednak, wykres cenowy uwzględnia zazwyczja następujące parametry:

- Interwał czasowy - zmiany są nanoszone na wykres w ustawionych przez użytkownika przedziałach czasowych. W zależności od strategii handlowania możesz ustawić odczyty: co minutę, 5 minut, pół godziny, co dzień itd. Każdy wykres pozwala na ustawienie tego parametru.

- Wartość "High" (z ang.: wysoko, najwyższy poziom) oznacza najwyższy poziom, jaki kurs osiągnoł w danym przedziale czasowym.

- Wartość "Low" (z ang.: nisko, najniższy poziom) oznacza najniższy poziom kursu w danym przedziale czasowym.

- Wartość "Open" (z ang.: Otwarcie) jest to poziom kursu na początku danego przedziału czasowego.

- Wartość "Close" (z ang.: Zamknięcie) jest to poziom kursu na końcu danego przedziału czasowego.

    Przykład:
    Przyjrzyj się parze walutowej USD/JPY. Ustaw dzienny interwał czasowy. W dniu 20.06.2003 odczyty pokazują:
O - 118.40 cena otwarcia - czyli z początku dnia handlowego  20.06.2003r.
H - 118.63 czyli maksimum, jakie kurs osiągnął w dniu 20.06.2003r. 
L - 117.98 czyli minimum, jakie kurs osiągnął w dniu 20.06.2003r. 
C - 118.27 cena zamknięcia - czyli z końca dnia handlowego 20.06.2003r. 

    Oznacza to, że pierwszy odczyt tego dnia wynosił tyle, co cena otwarcia, natomiast ostatni wynosił tyle, co cena zamknięcia. Przez cały dzień poziom kursu wahał się między wartością "high" oraz wartością "low"

    Jeśli za przedział czasowy przyjmiemy jedną godzinę, podane wartości będą odnosić się do danej godziny, jeśli jedna minutę - wtedy do danej minuty itd. Pamiętaj, iż zmiany kursów dzieją się w zasadzie bez przerwy. To, jaki masz ustawiony najmniejszy okres czasowy nanoszony na wykres, to kwestia Twojej wygody oraz strategii handlowania. Na różnych przedziałach czasowych wykres będzie inaczej wyglądał, gdyż im interwał jest większy, tym wykres obejmuje większy przedział czasu, przez co jest bardziej uogólniony i służy do zawierania bardziej długotrwałych pozycji.

    Przykład:
    Jeśli ustawisz na wykresie interwał na minutowy, wtedy każda minuta zostanie odnotowana na wykresie za pomocą czterech wartości - Open Close High i Low. Cały wykres będzie przedstawiał kilka godzin. Jeśli zmienisz interwał na jedną godzinę, wtedy każda godzina zostanie odnotowana na wykresie za pomocą powyższych czterech wartości. Wykres będzie sobą przedstawiał cały tydzień zmienności kursu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz