piątek, 7 września 2012

Wykreślanie lini trendów

   



    Ażeby wiedzieć kiedy dany trend się rozpoczyna i kiedy nastąpi jego załamanie, musisz umieć wykreślać linie trendów. Dokonujesz tego na wykresie za pomocą lini prostych prowadzących przez maksima lub minima kursu. Jeśli kurs idzie w górę, to wykreślasz trend wzrostowy. Bierzesz wtedy dwa kolejne najniższe punkty wykresu i wykreślasz przez nie prostą, tak aby nie przecinała się wykresem. Jeżeli to nie jest możliwe, używasz następnego najniższego punktu, by wykreślić prostą. Dobrze wykreślona linia trendu wzrostowego wygląda tak:

Rysunek 1. Linia trendu wzrostowego 

    Przez punkty 1 i 2 będące lokalnymi minimami prowadzisz prostą. Prosta ta nie powinna być przecięta wykresem w żadnym jej punkcie. Jeżeli wykres przetnie ją w przyszłości, będzie to oznaczać możliwość załamania trendu, jeśli się odbije (tak jak w punktach 3 i 4) będzie to sygnałem kontynuacji trendu. W miarę pojawiania się nowych odczytów musisz przedłużać linię.

    W przypadku trendów wzrostowych linię prowadzisz przez najniższe minima, a w przypadku trendów spadkowych przez najwyższe maksima. Jeżeli kurs spada, do wykreślenia prostej (linii trendu) posłużą dwa kolejne najwyższe punkty wykresu, umożliwiając narysowanie prostej nie przeciętej wykresem w żadnym jej punkcie. Zasada jest ta sama. Jeśli wykres zdecydowanie przetnie linię trendu, to oznacza to załamanie trendu, czyli dobre miejsce by zamknąć otwartą pozycję. Linia trendu zniżkowego wygląda tak:


Rysunek 2. Linia trendu zniżkowego

    Punkty 1 i 2 posłużyły do wykreślania prostej. Gdy w przyszłości wykres zdecydowanie przetnie tą linię, to będzie to świadczyć o możliwości jego załamania. W sytuacji na rysunku (Rys. 2) wykres odbija się od linii trendu (punkty 3 i4), co świadczy o jego kontynuacji. 

    Ważne jest, ażeby wykreślona linia trendu nie była od razu poprzecinana wykresem. Jeśli punkty, przez które miałbyś pociągnąć prostą uniemożliwiają narysowanie jej bez przecięć z wykresem, wtedy powinieneś użyć innych punktów (kolejnych najwyższych dla trendu zniżkowego lub najniższych dla zwyżkowego). Oczywiście nie powinieneś brać  pod uwagę ostatniego, najbardziej aktualnego odczytu, Jeśli ów odczyt przecina rysowaną linię trendu znaczy to, że trend może się właśnie załamywać. 

    Gdy równolegle do linii trendu poprowadzisz drugą linię przez przeciwne ekstremum uzyskasz kanał. Kanał ten obrazuje fluktuacje ceny będące wynikiem działań handlujących. Gdy kurs zbliża się do granicy kanału prawdopodobnie jest, iż zaraz nastąpi jego chwilowe załamanie (tylko w zakresie kanału), w wyniku którego zostanie wygenerowane dobre miejsce, by skorzystać z trendu (dołek w trendzie zwyżkowym lub góra w trendzie zniżkowym). O ile przecięcie linii trendu świadczyć może o załamaniu trendu, tak przecięcie linii równoległej (tworząc kanał) będzie sygnałem możliwości zaistnienia większego ruchu zgodnie z trendem.

Rysunek 3. Linie trendów oraz ich równoległe kanały

    Na rysunku widzimy 3 trendy. Punkt 1 i 2 posłużyły do wykreślania pierwszego trendu zwyżkowego. Punkty 3 i 4 posłużyły do wykreślenia trendu zniżkowego, natomiast punkty 5 i 6 posłużyły do wykreślania linii drugiego trendu zwyżkowego. W punkcie zaznaczonym kropką nastąpiło załamanie trendu zwyżkowego, czyli jego odwrócenie na zniżkowy. Jeśli po wykreśleniu linii trendu, zdecydowałeś się  na otwarcie długiej pozycji (tuż za punktem 2), powinieneś ją zamknąć w chwili załamania trendu. Przebicie linii równoległej wyznaczającej zakres zmian wskazuje na dalszy ruch  zgodnie z trendem (duży spadek lub duży wzrost). Obecny trend zwyżkowy (z punków 5 i 6) powinien potrwać jeszcze jakiś czas - gdy kurs ponownie zbliży się do linii trendu, to będzie to dobra chwila na otwarcie długiej pozycji z ciasnym (niewielkim) limitem "stop loss".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz