- Głowa i ramiona
- Podwójne i potrójne szczyty i dna
- Spodki i parasole
- Kliny
Tak jak w przypadku innych formacji, te również stanowią grupę potwierdzających pewne zachowania rynku. Nie powinniśmy ich traktować jako samodzielnych sygnałów kupna/sprzedaży, lecz jako potwierdzenia innych sygnałów. Uczestnicy rynku znajdują formacje tego typu, aby rozpoznać ruchy cen wskazujące na kształtowanie się dna lub szczytu oraz określenia momentu i zasięgu wybicia ceny po nich. Formacje występujące na zakończenie trendów zwyżkowych, to najczęściej odwrócone formacje kończące trendy zniżkowe i vice versa.
Głowa i ramiona
Formacja ta składa się z trzech wierzchołków, które można przyrównać do dwóch ramion i głowy tzn: dwa boczne wierzchołki są niżej niż środkowy. Formacja głowy i ramion pojawia się często na zakończenie długotrwałych trendów. Odwrócona formacja głowy i ramion występuje na koniec trendu spadkowego.
Rysunek 1. Formacja "Głowa i ramiona"
Gdy x=y załamanie trendu jest potwierdzone. Odległość x określa prawdopodobny najmniejszy zasięgu wybicia ceny z tej formacji. Oznacza to, iż cena powinna spaść (lub wzrosnąć w przypadku odwrócenia formacji) przynajmniej o wartość x poniżej linii szyi. Linia szyi określa w przypadku tej formacji dosyć istotny poziom wsparcia/oporu. Wykreśla się ją przez dna "ramion" formacji, lub przez szczyty ramion przy odwróconej formacji. Rzadko jest to linia tak dokładnie pozioma - wykresy cenowe to nie ścisła geometria :-)
Rysunek 2. Odwrócona formacja "Głowa i ramiona"
Podwójne i potrójne dna i szczyty
Podwójne i potrójne dna i szczyty, to formacje składające się z kilku następujących po sobie dołków i wierzchołków. Formacje te pojawiają się częściej niż formacje głowy i ramion, jednak mogą one wprowadzić w błąd, gdyż kilka następujących po sobie stworzy prostokąt, który jest formacją konsolidacji i może świadczyć o kontynuacji trendu.
Rysunek 3. Formacja podwójnego szczytu.
Jak widać na rysunku formacja podwójnego szczytu wygląda jak litera M. Po przebiciu linii szyi, cena z dużym prawdopodobieństwem spadnie o wartość wyznaczoną przez odcinek x. Osiągnięcie takiego poziomu potwierdza załamanie trendu, o ile zaraz po nim nie następują kolejne formacje podwójnych i potrójnych szczytów, które stworzą formację prostokąta.
Rysunek 4. Formacja potrójnego szczytu.
Formacje podwójnego dna i potrójnego dna są powyższymi formacjami tylko odwróconymi. Jeśli formacja podwójnego szczytu wygląda jak litera M, to formacja podwójnego dna będzie wyglądać jak litera W.
Spodki i parasole
Formacje te, to innymi słowy mówiąc, zaokrąglone szczyty lub dna. Występują dość rzadko i formują się długo. Kurs powoli zmienia kierunek tworząc kopułę nazywaną parasolem. lub nieckę zwaną spodkiem.
Rysunek 5. Formacje zaokrąglonego dna (spodka) i szczytu (parasola).
Trudno jest na podstawie tej formacji podejmować jakieś decyzje, jeśli jest ona w początkowej fazie. Zaokrąglenie może być niewielkie, co czyni powyższe formacje bardzo trudnymi do rozpoznania. Nie mniej jednak można uznać trend za zakończony, jeśli taka formacja daje się rozpoznać na jego końcu.
Kliny
Klin to zbierające się ku sobie wahnięcia ceny. Kliny mogą rosnąć lub maleć, czyli nachylać się w górę lub w dół. Cena zazwyczaj wybija się z formacji przed osiągnięciem wierzchołka formacji.
Rysunek 6 Formacja klina wzrostowego.
Rysunek 7. Formacja klina spadkowego.
Na trendzie zniżkowym formacja klina jest odwróceniem powyższych Formacja klina jest sygnałem do zamykania pozycji i realizacji zysków..
A więc poznałeś dzisiaj formacje które sygnalizują zmianę trendu co jest bardzo istotnym czynnikiem w grze na giełdzie, co prawda niektórym jeszcze będzie trudno rozpoznawać takie zmiany, lecz praktyka czynni mistrza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz