wtorek, 28 sierpnia 2012

Typy wykresów

    


    Omówię tutaj szczegółowo trzy najpopularniejsze typy wykresów, czyli wykresy świecowe, liniowe oraz słupkowe. Każdy powinien wybrać typ wykresu odpowiedni dla siebie, to jest taki, który najlepiej oddziałuje na wyobraźnię. Dla mnie stale najlepszym wykresem jest wykres liniowe, chociaż wszyscy zgodnie twierdzą, iż jest to wykres najprostszy, a przez to najgorszy. No cóż - ich zdanie.

Oprócz powyższych trzech znaleźć możesz inne - niewykluczone, że właśnie na takich egzotycznych wykresach będzie Ci się lepiej handlowało. W funkcjach wykresów Prosticks masz oprócz wspomnianych autorskie wykresy tej firmy pod tą samą nazwą - są one połączeniem wykresów świecowych i słupkowych z zaznaczonymi punktami wartości średnich, masz wykresy liniowe punktów budowanie na punktach wartości średnich, masz również słupki z zaznaczonymi owymi punktami. Na niektórych platformach znajdziesz jeszcze więcej udziwnień, tutaj jednak opiszę trzy podstawowe typy wykresu.

1)  Wykres liniowy

    Niezrównany w swej prostocie , najprostszy wykres liniowy. Wywołujesz go następująco:

    Ustawiasz na wykresie funkcję (3) na "Linie".

Poniżej zmieniona została również para walutowa na GBP/USD (1) oraz przedział czasowy na jedną godzinę (2). Oto, co się nam ukazało:

     Rysunek 1. Wykres liniowy kursu GBP/USD

    Wykres liniowy jest sporządzony na podstawie cen otwarcia i zamknięcia dla danego przedziału czasowego. Zaznaczone są one w postaci kropek, przy czym cena zamknięcia poprzedniej godziny (minuty, dnia, tygodnia itd.) jest ceną otwarcia następnej, przez co linia zachowuje ciągłość. Wartość High i Low, mimo iż odnotowane w lewym dolnym rogu okna, nie są uwzględniane na wykresie, co czyni go nieco uboższym od innych. Niewątpliwą zaletą tego wykresu, jest jego przejrzystość i prostota interpretacji. O specyficznych układach na wykresie liniowym, (czyli formacjach) dowiesz się w dalszej części tego opracowania. 

2) Wykres świecowy

    Wykresy świecowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak ze względu na ilość danych, przekazywanych w stosunkowo prosty sposób. 

    Po ustawieniu funkcji (3) na "Candle" ten sam wykres GBP/USD będzie wyglądał następująco:

 Rysunek 2. Wykres świecowy kursu GBP/USD.

    Jak widać na rysunku każda godzina składa się z osobnej tzw. świecy. Świeca owa, uwzględnia wartość Open, Close, High, Low, a także kierunek zmian kursu w danym przedziale czasowym. Przyjrzyjmy się bliżej typom świec występujących na powyższym wykresie.


Rysunek 3. Interpretacja świec japońskich.

    Biała (jasna, pusta) świeca, to świeca wznosząca - jej cena otwarcia znajduje się poniżej ceny zamknięcia, czyli podczas tej jednostki czasowej kurs wznosił się. Świeca czarna (ciemna, pełna) to świeca opadająca - cena podczas tej jednostki czasowej spadła. Świeca "Doji" to świeca, w której kurs po kilku fluktuacjach pozostał na tym samym poziomie. Minimum i maksimum to ekstrema, jakie kurs osiągnął w danym przedziale czasowym. Istnieje wiele formacji zdefiniowanych przez maklerów korzystających z wykresów świecowych. Wykresy te zostały sprowadzone do Europy z Japonii już z gotowym zestawem ich układów świadczących o dalszym kursie, mimo to wciąż pojawiają się nowe ich komplikacje. O formacjach, czyli specyficznych układach świec japońskich szerzej będziecie mogli poczytać w dalszych wpisach. 

3) Wykresy słupkowe 

    Wykresy słupkowe są bardzo podobne do wykresów świecowych. Wywołać je można w następujący sposób:
Na wykresie opcję (3) ustaw na "Bar"
Wykres wygląda teraz w następujący sposób:

 
Rysunek 4. Wykres słupkowy kursu GBP/USD.

   
    Jak słusznie zauważyłeś, ażeby skutecznie z niego teraz korzystać potrzebujesz lupy :-). Na szczęście obraz można powiększyć w razie potrzeby. Wykresy słupkowe są bardzo podobne do świecowych - różnią sie jedynie grafiką poszczególnych słupków - ceny otwarcia i zamknięcia przedstawiane są za pomocą znaczników w następujący sposób: 



Rysunek 5. Interpretacja słupków. 

    Tak jak w przypadku świec poszczególne słupki odpowiadają jednej jednostce czasowej wykresu. Wykresy te są szerzej stosowane niż liniowe, ponieważ uwzględniają dokładniej zmiany ceny, które wykres liniowy uśrednia przedstawiając całą świecę lub słupek w postaci kropki połączonej linią z sąsiednimi kropkami -  jako taki daje mniej wiadomości niż świeca lub słupek.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz