
Zaraz po trendach poziomy wsparcia i oporu są jedynym z najbardziej podstawowych zagadnień analizy wykresów. Mówiąc w prosty sposób, są to poziomy kuru, przy których kurs wykazuje pewne specyficzne zachowanie. na tych poziomach trendy mają większe prawdopodobieństwo załamania się i odwrócenia. trend zawsze zawiera się pomiędzy różnymi poziomami wsparcia i oporu.
Poziom wsparcia
Jest to poziom cen, przy którym maklerzy sądząc, że najprawdopodobniej kurs niżej już nie spadnie, otwierają pozycje długie. Na tym poziomie duża ilość kupujących może spowodować zatrzymanie dalszego spadku ceny.
Poziom oporu
Jest to poziom, przy którym maklerzy sądząc, że kurs już wyżej nie pójdzie, otwierają pozycje krótkie. Na tym poziomie duża ilość sprzedających może spowodować zahamowanie dalszego wzrostu ceny.
W praktyce oznacza to tyle, że trend zwyżkowy załamuje się najczęściej na poziomie oporu, a trend zniżkowy na poziomie wsparcia. Skąd biorą się owe poziomy? Otóż generuje je sam wykres. Jeżeli w przeszłości trend załamał się na określonym poziomie, to jeżeli teraz znów cena zbliża się do tego poziomu, to wśród części maklerów będzie panowało przekonanie, że sytuacja się powtórzy, czyli kurs nie pokona i tym razem danego poziomu. Oczywiście każdy z tych poziomów zostanie prędzej czy później przełamany, gdy tylko kupujących będzie więcej niż sprzedających lub vice versa. Poziom wsparcia zostaje przełamany, jeśli cena spadnie poniżej niego. Przełamany poziom wsparcia staje się automatycznie poziomem oporu. Poziom oporu zostaje przełamany, gdy cena wzrośnie ponad ów poziom. Przełamany poziom oporu staje się poziomem wsparcia. Za każdym razem, gdy cena zbliża się do poziomu, ale go nie przebija lub przebija go tylko nieznacznie, mówimy o testowaniu poziomu.
Umiejętność wyznaczania poziomów wsparcia i oporu to umiejętność bardzo cenna. O praktycznych zastosowaniach wsparcia i oporu to umiejętność bardzo cenna. O praktycznych zastosowaniach tej wiedzy już za chwilę.
Na wykresie poziomy wsparcia i oporu wyglądają tak:
Rysunek 1. Poziomy wsparcia i oporu
Poziomy wsparcia i oporu wskazują miejsce możliwego załamania trendu. Gdy ceny zbliżają się do jakiegoś ważnego poziomu wsparcia lub oporu, maklerzy zaczynają szukać sygnałów świadczących o kontynuacji lub załamana trendu. To samo powinieneś zrobić i Ty. Jako że jesteś na samym początku długiej drogi maklera, nie znasz jeszcze zbyt wielu sygnałów kontynuacji czy załamania trendu (oprócz przełamania linii trendu). Nimi więc zajmę się w kolejnych wpisach. Im więcej poziom był testowany, ale nie złamany tym jest on istotniejszy. Oznacza to, iż w momencie, gdy jednak zostanie przełamany, tym bardziej kurs się od niego tuż po tym oddali. Wyobraź sobie, jaki taki poziom niejako "odpycha" od siebie kurs, więc gdy ten go przeskoczy zostaje "odepchnięty" tym bardziej im poziom istotniejszy. Poziomy wsparcia i oporu mają swoje podłoże psychologiczne. Im są istotniejsze, tym więcej maklerów otwiera pozycje w kierunku zakładającym nie przełamanie tego poziomu. Gdy więc jednak zostanie on przełamany, wszyscy zamykają swe pozycje na stratach i otwierają przeciwne, co powoduje tym większy skok ceny im więcej handlujących wierzyło w załamanie trendów w pobliżu silnych poziomów - limity stop loss ustawiamy tuż za tymi poziomami - gdy zostaną przełamane, świadczyć to będzie o kontynuacji trendu, a więc o naszej pomyłce.
Przykład:
W czerwcu 2003r. kurs EUR/USD dobił się od bardzo silnego poziomu oporu przy cenie 1.1940. zakładając wtedy, iż jest to koniec prawie 3 letniego trendu zwyżkowego, należało tuż po przełamaniu linii trendu otworzyć pozycję krótką. Limit Stop ustawić należało tuż ponad poziomem oporu np. na 1.1980
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz